שיטות העבודה שלנו:

הטיפול בטראומה שבעקבות פגיעה או התעללות דורש מיומנות מיוחדת. הצוות המקצועי של "מענה" הוכשר במיוחד לטפל בהשלכות של פגיעה בילדים ונוער באמצעות כלים פסיכותרפיים כמו הבעה, יצירה, אמנות ומוזיקה.

התהליך מתבסס על מגוון תיאוריות וגישות טיפוליות, נקבע באופן פרטני על בסיס פגישת האינטייק ומותאם ספציפית למקרה. אנו עושים שימוש במגוון כלים מקצועיים במטרה לעקוף את מנגנוני ההדחקה הפועלים באופן טבעי, ולאפשר לילד לבטא את הקשיים שלו לעבד נכון את החויה שעבר עד חזרתו לאיזון רגשי בריא.

  • טיפול בהבעה ויצירה:
    מסייע לילד לעבד את הרגשות בעקבות הפגיעה ולהתמודד עם הטראומה בעזרת כלים אומנותיים כמו כתיבה יצירתית, שולחן חול, צילום ופיסול. המפגשים הם מקום מפלט בטוח שמאפשר פורקן רגשות משחרר, והתהליך כולו יוצר שינוי מיטיב בחיי הילד ונועד לשפר את איכות חייו.
  • טיפול באמנות או במוזיקה:
    נועד ליצור מרחב בטוח שבו הילד יוכל להתבטא גם באופן לא מילולי. דרך הצבע, הצליל, הקצב והצורה, הילד יכול להביע תכנים לא מודעים או כאלה שעדיין קשה לו לבטא בדיבור. השיטה מאפשרת לילד לבטא רגשות ומחשבות שהדחיק או לעבד תוכן וחוויות טראומטיות שאינו מסוגל לבטא. העיבוד הראשוני יאפשר בשלב מתקדם יותר של הטיפול להעלות את הדברים למודעות ולשיח מילולי ולבנות מחדש את יכולת השליטה הטבעית.
  • טיפול דיאדי:
    בשיטה זו ההורים מוזמנים להיות שותפים אקטיביים לתהליך הטיפול הרגשי והאב והאם מצטרפים לסירוגין למפגש הטיפולי. מדי פעם ייקבע מפגש ייעוץ ומעקב ללא השתתפות הילד. בטיפול דיאדי יש למטפל את ההזדמנות להבין את האינטראקציה בין ההורים לילד, ולהורים מתאפשר להבין לעומק את התהליך הטיפולי ולהתכוונן למקום הרגשי של הילד באופן יותר מדויק. ההורים רואים מקרוב את ההתערבויות הטיפוליות ויכולים להיעזר במטפלים כדי להבין מה קורה להם בתוך הקשר עם הילד.

כשילד נפגע, המערכת המשפחתית עשויה לעבור טלטלה וההורים לעיתים ירגישו חסרי אונים מול הסיטואציה. ההדרכה נועדה לתת להם הכוונה מקצועית וכלים מעשיים כיצד להתמודד עם המורכבות ולהתנהל נכון במטרה להתמודד עם האתגר בצורה טובה. המפגשים יעניקו להורים ליווי ותמיכה מנקודת מבט מקצועית, סיוע ממוקד בפתרון בעיות חינוכיות שעלולות לנבוע מהפגיעה וכלים להתמודדות עם ההשלכות על כל בני הבית.

לעיתים אנחנו עלולים לזהות מצוקה זוגית בין ההורים תוך כדי העבודה עם הילד. הקושי יכול לנבוע ממגוון נסיבות, אך חוסן התא המשפחתי הוא פרמטר חשוב לבריאות הנפש של הילד.

מרכז מענה מספק בעת הצורך טיפול זוגי על ידי מטפלת מומחית בתחום המשפחה והזוגיות.

איך נדע שילד
עבר תקיפה?

זכור!
לתגובתך יש משמעות עצומה.
אל תגיב סתם, היוועץ ופעל ברגישות.

קבל למייל את
"5 הכללים כיצד תזהה אם ילדך נפגע??"